Agawa, niegdyś bardzo popularna w polskich domach, wraca ponownie na salony. Warto ją posiadać w doniczce, ponieważ oprócz tego, że wzbogaci estetykę wnętrza, może również być źródłem prozdrowotnych właściwości dla swoich właścicieli.
Roślina ta wywodzi się z grupy sukulentów, które występują na obszarach ziemskich o klimacie z wysoką temperaturą, głównie w Ameryce Południowej i Środkowej. Agawa posiada aż 300 odmian i wszystkie one potrzebują intensywnego nasłonecznienia, przez cały dzień. Latem wiele osób ozdabia tą rośliną swoje ogrody, jednak na jesień i zimę przenosi je do ciepłych, nasłonecznionych pomieszczeń. Agawa rośnie powoli, ale by zdrowo się rozwijać potrzebuje sporej ilości słońca, dlatego będzie jej na pewno dobrze w doniczce, na parapecie, skąpanym w słońcu. Może tam stać spokojnie cały rok. Jej oryginalny wygląd wspaniale wpisuje się w nowoczesne aranżacje wnętrz. Liście większości agaw posiadają kolce, dlatego należy koniecznie stawiać je wysoko, poza zasięgiem dzieci oraz zwierząt domowych. Można również rozważyć zakup agawy z gatunku pozbawionego kolców, jak na przykład Agawa Bracteosa lub Agawa Attenuata. Agawa nie wymaga hodowania w głębokiej doniczce. Oczywiście można ją w nią wstawić, gdy pasuje to do stylistyki wnętrza, jednak jako sukulent nie posiada długich korzeni, więc wystarczy jej do rośnięcia płytkie naczynie. Różne gatunki agawy wymagają jednak różnej średnicy doniczek i tak, Agawa Angustifolis będzie potrzebowała donicy szerokiej na prawie metr, podczas kiedy Agawa Colorata zmieści się w standardowej. Agawa nie jest rośliną, którą hoduje się w zwykłej ziemi. Najlepszy będzie dla niej lekki torf, nie przelewany zbytnio wodą. Agawa nie lubi nadmiaru wilgoci i lepiej zniesie przesuszenie niż nadmiar wody. Gdy jest jej zbyt mokro zaczyna chorować i pojawiają się na niej infekcje grzybicze, które niszczą liście. Agawa będzie doskonale się rozwijała w glebie przeznaczonej dla kaktusów, odpowiednia będzie też własnoręcznie wykonana mieszanka, składająca się z 1 części kompostu i 5 części piasku lub grysu. Warunek to lekkie podłoże, łatwo przepuszczające wodę. Agawa kocha słońce, ale jego nadmiar może spowodować spalenie jej liści. Gatunki takie, jak Agawa Ośmiornicowa ( Vilmoriniana) lub Ogoniasta ( Attenuata) są szczególnie podatne na słoneczne poparzenia. Najlepszym miejscem dla tego rodzaju Agawy będzie więc parapet okna skierowanego na zachód. Warto obserwować liście Agawy i w razie stwierdzenia na nich jakichkolwiek plam, przesunąć ją dalej od słońca. To roślina pustynna, jednak operacja promieni słonecznych w momencie, gdy stoi na parapecie, może być wzmocniona przez szkło okienne i trzeba na to zwracać baczną uwagę, by nie zniszczyło to tej wyjątkowo cennej rośliny. Agawę należy podlewać raz w tygodniu w lecie, a przez resztę roku tylko raz w miesiącu, więc jest to doskonała roślina dla zapominalskich. Warto ją również nawozić przy co miesięcznym podlewaniu. Doniczka z agawą będzie wspaniałym prezentem, nie tylko ze względu na jej oryginalny wygląd, ale również wyjątkowe właściwości lecznicze. Syrop z agawy zawiera w swoim składzie takie cenne składniki, jak:
saponiny sterydowe,
polisacharydy,
oligosacharydy,
enzymy proteolityczne,
kwasy bursztynowy i cytrynowy,
witaminy B, C, E i prowitaminę D,
fitosterole (beta-sitosterol),
sole mineralne.
Miąższ z liści agawy wzmacnia układ odpornościowy i działa przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie, dzięki dużej zawartości witamin i przeciwutleniaczy. Będzie idealnym środkiem na zapalenie spojówek, wszelkie zmiany skórne, w tym łuszczycę a także pomoże w usunięciu nieestetycznych worków pod oczami. Doskonale sprawdzają się również maseczki na twarz z miąższu agawy.
Agawa od XVI wieku jest ozdobą roślinną wnętrz w całej Europie. Już konkwistadorzy znali jej wspaniałe właściwości lecznicze. Agawa w doniczce powinna się znaleźć zatem w każdym domu, by, nie tylko zdobić go, ale również przynosić zdrowie jego gospodarzom