Anemony – mity, medycyna i trucizn


Anemony, to kwiaty popularne w Europie i w Ameryce Północnej a także w Japonii, głównie ze względu na ich częste użycie w tworzeniu ślubnych bukietów. Te charakterystyczne i wielobarwne kwiaty mają jednak wiele swoich tajemnic.
Anemony – piękne, delikatne kwiaty o mocno zaakcentowanym środku, swoją nazwę wzięły od greckich słów „na wiatr” lub „oddech”. Pierwsza z nazw ewidentnie nawiązuje do miejsc, w których zwykły rosnąć te rośliny z rodziny jaskrowatych – na wietrznych, wysoko położonych stokach górskich. Z anemonami wiążą się stare, greckie legendy. Jedna z nich opowiada o miłości Adonisa i Afrodyty. Według greckiej mitologii Adonis, uderzony przez dzika zmarł. Afrodyta opłakiwała jego śmierć a z jej, spadających na ziemię łez, wyrosły właśnie anemony. Alternatywna wersja tego mitu utrzymuje, że Afrodyta zmieszała nektar z tych kwiatów z krwią ukochanego i w ten sposób powstał wiatr. Kolejna grecka legenda głosi, iż nimfa Anemone, ukochana Zefira, została zamieniona w kwiat przez zazdrosną Florę. Zefir od tej pory zawsze towarzyszy Anemonom jako delikatny wiatr zachodni, zwiastun wiosennych kwiatów.
Anemony to wytrzymałe kwiaty, którym nie straszny jest przymrozek czy wiatr. Są nie tylko pięknymi kwiatami ozdobnymi, ale także zaskakującą kombinacją trucizny i lekarstwa. Rosną wysoko w górach, kołysząc się na wietrze i zachwycając swoją różnorodnością barw. Kwiaty te występują w przyrodzie aż w 120 gatunkach. Już w starożytnych Chinach były wykorzystywane w medycynie naturalnej jako ziołowy lek. Odpowiednio spreparowane, to doskonałe remedium na ostre ataki lękowe, panikę, skurcze mięśni czy ból pourazowy lub menstruacyjny. Kwiat ten zawiera jednak także duże ilości składnika toksycznego o nazwie protoanemonin, który silnie drażni jamę ustną i błonę śluzową żołądka oraz skórę. Duże dawki tej toksyny mogą powodować nudności, wymioty i biegunkę a także niskie ciśnienie, które może prowadzić do niewydolności oddechowej a nawet do zgonu. Nie należy jednak się obawiać, ponieważ do wyprodukowania śmiertelnej dawki tej substancji dla człowieka, koniecznych jest aż 20 kwiatów.
Rośliny te są wieloletnimi ziołami z podziemną bulwą i mniej lub bardziej wykształconymi liśćmi. Wydłużona łodyga kwiatowa zwieńczona jest jednym lub kilkoma, białymi, czerwonymi, niebieskimi, fioletowymi lub rzadko żółtymi kwiatami. Każdy kwiatek posiada charakterystyczny środek ze słupkami i pręcikami. Kwiatki zamykają się na noc. Owoce to, tak zwane niełupki, roznoszone po okolicy przez wiatr, dzięki któremu powstają całe łąki tych pięknych roślin. W Polsce roślina ta jest bardzo często spotykana na wiosnę i nosi znaną nazwę zawilec. Do najpopularniejszych odmian tych kwiatów należą, kwitnące jesienią japońskie zawilce (Anemone hupehensis).
Anemony to kwiaty bardzo wygodne w uprawie. Można je sadzić, zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i w półcieniu a także w cieniu, tak więc ich jasny koloryt pięknie rozświetli każdy ciemny kąt ogrodu. Rośliny te lubią wilgotną, luźną glebę, która jest dobrze nawożona spróchniałym obornikiem i kompostem, z dodatkiem odkwaszonego torfu. Po przekwitnieniu nie należy obcinać główek kwiatów, ponieważ to właśnie z nich rozwiną się w kolejnym roku nowe kwiaty.
Anemony można spotkać dzisiaj w wielu górzystych regionach Europy, Ameryki Północnej i w Japonii. To kwiat wiatru, co oznacza, że ​​wiatr, który wieje w jego płatki, również w końcu zdmuchuje je, gdy są martwe i rozwiewa po świecie owoce.
Anemony zyskały w ostatnich latach ogromną popularność jako doskonałe kwiaty do bukietów ślubnych. Być może spowodowane jest to mitologiczną genezą ich nazwy, łączącą się z miłosną historią o Adonisie i Afrodycie. Bukiety ślubne z ich udziałem, to, zarówno kompozycje wykonane, wyłącznie z tych kwiatów, jak i nimi urozmaicone. Wspaniale współgrają w bukiecie z hiacyntami, jaskrami czy tulipanami lub piwoniami. Ponieważ po ścięciu są dosyć nietrwałe, sprawdzą się zdecydowanie lepiej w kompozycjach tworzonych zimą niż latem.
Anemony to niezwykle oryginalne kwiaty o charakterystycznej budowie. Wspaniale podkreślą piękno każdego ogrodu i będą wysublimowanym elementem ślubnego bukietu.