Diphenbachia –atrakcyjny kwiat do nowoczesnego wnętrza

Urządzając nowe mieszkanie czy dom, warto pamiętać o zieleni, która wprowadza do wnętrza element natury i dzięki swojej kojącej wzrok barwie, stwarza przyjazne środowisko. Duże przestrzenie pomieszczeń, zachęcają do wypełniania ich szybko rozrastającymi się roślinami. Jedną z nich jest popularna w Polsce od lat Diphenbachia. To roślina doniczkowa, ozdobna, która wyróżnia się pięknymi, dużymi liśćmi. Ich powierzchnia może posiadać różne wzory w zależności od gatunku tej rośliny. Diphenbachia to roślina tropikalna, której nazwa pochodzi od nazwiska botanika, ogrodnika Pałacu w Schoenbrunn w Wiedniu, J.F.Dieffenbacha. Występuje ona w wielu odmianach na świecie. Roślina ta może osiągać różne rozmiary i posiadać różną wielkość liści, w zróżnicowanych odcieniach zieleni, zdobionej urozmaiconym rysunkiem. Popularne gatunki Diphenbachii to na przykład: Saturn, Compacta, Tropic Snow, Perfecta, Camilla, Exotica, Nobilis, Green Magic, Alix, Mars, Sparkles, Magnifica czy Humanii. Najcześciej hodowaną odmianą jest Diphenbachia plamista z liśćmi o licznych przebarwieniach.
Diphenbachia jest wspaniałą ozdobą wnętrz, przede wszystkim dzięki swoim pięknym liściom. Ich różnorodność pozwala na tworzenie atrakcyjnych kompozycji z tych roślin, wymagających jednolitych warunków hodowania. Odmiany Diphenbachii mogą posiadać liście ciemno zielone, jasno zielone, z rysunkiem lub jasnozielonymi plamkami, czy z wyraźnym nerwem środkowym. Wysokość tej rośliny uwarunkowana jest jej gatunkiem i dlatego są to okazy wysokie na kilkadziesiąt do kilkuset centymetrów. Najwyższe z tych roślin można spotkać najczęściej w środowisku naturalnym albo w specjalnych oranżeriach, przeznaczonych do hodowania roślin tropikalnych.
Adekwatnie do wysokości Diphenbachii zmienia się również powierzchnia jej liści, które mogą niekiedy osiągnąć długość nawet kilkudziesięciu centymetrów. Te najczęściej spotykane w domach czy mieszkaniach, mają na liściach delikatny, zielony wzór na jaśniejszym, prawie białym tle, którego obwódka jest w ciemniejszej, zielonej barwie. Liście tych roślin są duże i podłużne. Coraz częściej spotykane są również w mieszkaniach prywatnych oraz w biurach, okazy tej rośliny, znacznie niższe, o mniejszych liściach, ale za to bardziej zwarte i gęściejsze. Ten gatunek tworzy większe skupiska, przypominające niekiedy inną roślinę, jaką jest Funkia.
Istotną kwestią jest fakt, że Diphenbachia to roślina kwitnąca. Niestety, jak w przypadku większości roślin o imponujących liściach, kwiatostan Diphenbachii nie należy do specjalnie zachwycających. Jednak dla hodowcy tych kwiatów, jego kwitnienie będzie na pewno miłym wydarzeniem dla oka i satysfakcją z udanych starań o taki efekt. Należy jednak mieć na uwadze, że proces kwitnienia tej rośliny, osłabia ją i może prowadzić do opadania liści czy wolniejszego jej wzrostu. Dlatego też warto po nacieszeniu się widokiem kwiatostanu Diphenbachii usunąć go, odcinając pęd z kwiatkami u jego nasady.
Diphenbachia lubi jasne, ale nie bezpośrednio oświetlone światłem słonecznym miejsca. Nadmiar promieni spowoduje blednięcie koloru liści. Najlepiej jej będzie w lekko zacienionym stanowisku z dala od przeciągów, w podłożu żyznym, lekko kwaśnym oraz przepuszczalnym, z dodatkiem torfu. Nie należy przesadzać z podlewaniem.
Niezwykle ważną informacją dla osób chcących posiadać dekoracyjną Diphenbachię w swoich wnętrzach, jest to, że roślina ta jest niestety trująca. Wiedza na ten temat jest szczególnie istotna, gdy w mieszkaniu przebywają dzieci lub zwierzęta. Pod żadnym pozorem żadne z nich nie powinno mieć kontaktu z tą rośliną, chociaż zatrucie następuje dopiero w efekcie jej uszkodzenia lub spożycia. Sok wydzielający się w momencie przecięcia powierzchni liści lub innej części Diphenbachii, może spowodować poważne podrażnienie skóry lub oczu, a nawet utratę mowy w przypadku połknięcia. O tych szczegółach należy również pamiętać wykonując rozsadzanie czy przesadzanie tej rośliny. Warto wtedy mieć zabezpieczone ręce rękawiczkami. Wskazane jest by po każdym kontakcie z tą rośliną myć dłonie.