Wśród pierwszych, pojawiających się po zimie kwiatów, fiołek wiosenny jest wyjątkowo wdzięcznym i słodko pachnącym zwiastunem cieplejszych dni. W starożytnej Grecji kwiat ten przypisywany był bogini Afrodycie, jako symbol miłości i płodności.
Skromny i niewielki w swoich rozmiarach fiołek jest pięknym akcentem wiosennych bukiecików. Viola odorata, czyli fiołek wonny, to niewielka, mrozoodporna bylina, osiągająca wysokość od 5 do 10 cm. Jego drobne, ciemnofioletowe kwiaty, tak jak u wszystkich gatunków fiołkowatych, składają się z pięciu płatków. Dwa z nich skierowane są do góry, pojedyncze, mniejsze na boki, a dolny jest najszerszy. Charakterystyczny dla tych malutkich kwiatów jest ich przepiękny zapach. Fiołki wonne kwitną od marca do kwietnia. Po przekwitnięciu pozostają liście w nasyconym, zielonym kolorze, które same w sobie również mogą być ładną ozdobą. Fiołki występują dziko w Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. Można je spotkać na wiosnę w lasach, suchych zaroślach i na łąkach. Nadają się również do hodowli w ogródkach. Najlepiej będą czuły się w cieniu lub półcieniu. Wprawdzie posadzone w pełnym słońcu mogą obficie zakwitnąć, jednak silne nasłonecznienie powoduje przesuszenie ich kłaczy i w efekcie osłabienie rośliny. Fiołki dobrze czują się w żyznej, próchniczej glebie, która jest przez cały czas lekko wilgotna. Pięknie wyglądają na rabatkach czy wokół oczek wodnych. Dobrym pomysłem jest posadzenie ich pod drzewami, gdzie będą miały, tak przez nie lubiany, cień i lekką wilgoć, a opadające jesienią z drzew liście zapewnia im doskonałą, naturalną ochronę na zimę.
Fiołek wiosenny – to nie tylko piękna ozdoba
Oprócz swoich wartości ozdobnych, fiołki mają szerokie zastosowanie fiołek wonny. Jadalna jest większość odmian fiołków, ale najsmaczniejsze są właśnie fiołki wonne. Do jedzenia nadają się zarówno ich kwiaty, pąki, jak i młode liście. Można je dodawać do sałatek, zup czy omletów, a także robić z nich konfiturę lub syropy do słodkich deserów, a nawet galaretki i nalewki. Nadają się również do aromatyzowania octu lub oliwy. Napar z suszonych liści fiołka pomaga w leczeniu stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, zwalcza też nieświeży oddech. Fiołki mają działanie wykrztuśne, napotne, moczopędne i żółciopędne. Trzeba jednak uważać, aby nie przekraczać zalecanych dawek. Przedawkowanie fiołka grozi nudnościami, wymiotami i biegunką. Kiedyś bardzo popularne były fiołki kandyzowane, których używano do dekoracji deserów, a także, jako leku na kaszel i przeziębienie. Fiołek wonny jest również składnikiem wielu kosmetyków. Wyciąg z tej rośliny doskonale wzbogaca preparaty, przeznaczone do cery tłustej. Jest także składnikiem kremów, toników czy maseczek. Zawarty w fiołkach olejek eteryczny używany jest, jako nuta zapachowa w perfumach czy wodach toaletowych.
Skupiska wonnych fiołków pięknie wyglądają na wiosennych rabatkach lub, jako ozdoba trawników, a malutkie bukieciki z tych urokliwych kwiatów mogą być pięknym drobiazgiem, którym można obdarować bliską osobę.