Gipsówka

Gipsówka -Gypsophila, Łyszczec lub popularnie znana w Europie jako Oddech Dziecka, to krzaczasta roślina z drobnymi kwiatkami na długich i niezwykle smukłych łodygach. Pochodzi z Europy Południowej i Azji. Gipsówka, choć pozornie bardzo delikatna, jest rośliną całoroczną. To popularny element, wykorzystywany w zdobieniu bukietów, wiązanek i innych kompozycji kwiatowych. Zwłaszcza w postaci zasuszonej. To również roślina, która doskonale sprawdzi się w ogrodzie, tworząc tam piękne, wysublimowane akcenty.
Gipsówka to nieduży krzak, rośnie do wysokości 30-60 cm. Obsypana mnóstwem małych, białych lub różowych kwiatków, wygląda zjawiskowo, jak chmurka. Jej podstawowe łodygi dzielą się na mnóstwo mniejszych gałązek a każda z nich zakończona jest kępką kwiatuszków. Wygląd tej rośliny jest idealny do uzupełniania kompozycji kwiatowych. Ta biała lub różowa mgiełka wygląda idealnie, na przykład w bukiecie ślubnym. Świeża gipsówka będzie w dobrej kondycji przez okres około tygodnia, natomiast ususzona może przetrwać znacznie dłużej.
Oddech Dziecka to roślina bardzo pospolita na półkuli południowej ziemi. Najbardziej znane odmiany to Million Star, New Love i Party Time. Jest to element używany przeważnie do wypełniania pustych przestrzeni między kwiatami i zielenią w różnego rodzaju kompozycjach, jednak ostatnio stały się popularne również bukiety wykonywane z samej gipsówki, ze względu na jej wyjątkowe piękno. Są to idealne ozdoby do delikatnych i zwiewnych sukien ślubnych w okresie wiosennym. Gipsówka znana jest przede wszystkim w wersji suszonej. W tej postaci wykorzystywana jest nie tylko jako wypełnienie bukietów, ale także dodatek do różnego rodzaju dekoracji. To roślina, która coraz częściej jest też uprawiana w ogrodach przydomowych.
Gipsówka jest rozmnażana z pomocą nasion. Można je siać bezpośrednio do ziemi w ogrodzie kwiatowym lub do małych doniczek w pomieszczeniu, aby mogły spokojnie i w cieple osiągnąć odpowiedni rozmiar. Do gleby należy je wysiewać najlepiej na wiosnę, gdy zacznie się już na dobre ocieplać. Gipsówka nie lubi mrozu, więc jeśli wzrastała w pomieszczeniu, to o jej przesadzeniu do gruntu należy pomyśleć wtedy, gdy na zewnątrz skończą się już nocne przymrozki. Młode rośliny należy sadzić w odległości ok. 20 cm od siebie.
Oddech Dziecka nie lubi otwartego słońca, więc warto sadzić tę roślinę w częściowo zacienionych miejscach ogrodu. By ładnie rosła potrzebuje bogatej, lekkiej, niegliniastej gleby. Jej szybki wzrost wymaga, aby była podlewana regularnie w gorących okresach roku. Źle znosi przesuszenie. Glebę warto nawozić uniwersalnymi środkami, jeśli jest zbyt jałowa. To dosyć odporna na owady i choroby roślina, jednak w razie problemów można stosować odpowiednie, chemiczne środki odstraszające.
Cięte gałązki gipsówki będą dłużej ozdobą bukietu, jeśli woda, w której stoją będzie codziennie zmieniana na świeżą, a ich łodygi przycinane o około 1,5 cm co dwa lub trzy dni. Nie można dopuścić do przesuszenia rośliny, ponieważ kwiatki zaczną się osypywać. Gipsówka profesjonalnie suszona wytrzymuje najdłużej z innych znajdujących się w bukietach kwiatów. Często zdarza się, że to właśnie jedynie ta roślina pozostaje w dobrym stanie z całej kompozycji i wciąż wygląda atrakcyjnie. Zapewne dlatego też zaczęto tworzyć bukiet z jej wyłącznym udziałem.
Gipsówka to ozdoba, bez której trudno sobie wyobrazić piękny bukiet czy wiązankę. Dodaje im gracji i lekkości, a także sprawia, że wyglądają na pełne i urozmaicone