Hortensja

Hortensje to ozdobne rośliny ogrodowe o efektownych, kulistych kwiatach. Prezentują pełną gamę kolorów, od białego zaczynając, przez różne odcienie żółtego, czerwieni i na kolorze niebieskim kończąc. Są uważane za jedne z najładniejszych krzewów ogrodowych. Historia ich obecności w ogrodach sięga dwa wieki wstecz, kiedy to Hortensje sprowadzono z Azji do Europy. Ich nazwa pochodzi od imienia kobiety, która jako pierwsza w historii odbyła podróż dookoła świata – Hortensji Barret. Korzystając z podstępu panna Barret, w męskim przebraniu, zatrudniła się jako asystent botanika i wraz z nim odbyła wyprawę naukową, podczas której odkryto nieznany w Europie krzew. Kwiat został sprowadzony na nasz kontynent jako prezent ślubny panny Barret – wtedy już narzeczonej naukowca.
Krzew Hortensji, oprócz niewątpliwych walorów estetycznych posiada także właściwości lecznicze. Jego korzeń, od tysięcy lat wykorzystywany był w chińskiej medycynie ludowej, w leczeniu zakażeń dróg moczowych i kamicy nerkowej. Najnowsze odkrycia naukowe dowiodły, że korzeń Hortensji skutecznie hamuje agresję immunologiczną, co związane jest z niezwykłym alkaloidem febryfuginem, znajdującym się w składzie wyciągu z tego krzewu. Alkaloid ten w selektywny sposób działa na układ odpornościowy, niwelując działanie limfocytów TH17 i w ten sposób zapobiegając stanom zapalnym. Obecnie korzeń Hortensji stosuje się w leczeniu chorób autoimmunologicznych np.: stwardnienia rozsianego, boreliozy a nawet nadmiernego łysienia.
Właściciele ogrodów i ogródków, którzy chcą wzbogacić kolorystycznie swój kwiatostan, powinni wybrać właśnie krzew Hortensji. Kolor kwiatów zależy od kwasowości gleby i każdy ogrodnik może go w łatwy sposób dostosować do swoich upodobań. Jeśli zależy Ci na czerwonych odcieniach kwiatów, wystarczy, że utrzymasz bardziej zasadowe PH gleby, w jakiej rośnie krzew. Bardziej kwaśne podłoże sprawi, że kwiaty zabarwią się na niebiesko lub fioletowo.
Hortensje, jak każde piękne rośliny, są dość wymagające w kwestii gleby. Zdecydowanie preferują podłoże łatwo przepuszczalne i najlepiej czują się posadzone w glebach próchniczych. Nie tolerują ciężkich gleb gliniastych.
Sadząc Hortensje wybieraj miejsca słoneczne lub pół zacienione. Posadzone w większej grupie będą stanowiły ozdobę tarasów i altan ogrodowych. Jako pojedynczy krzew ożywią każdy trawnik. Nie należy jednak łączyć ich z innymi kwiatami. W połączeniu z nimi mogłyby przytłaczać otoczenie swoją formą i kolorem. Dobrze prezentują się na tle ciemnych krzewów iglastych, które dzięki swej barwie podkreślają kolory ich kwiatów. Pielęgnacja Hortensji musi się opierać na regularnym jej nawożeniu, co pozwola dostarczyć roślinie niezbędnych składników odżywczych, jednocześnie regulując kwasowość podłoża, w którym rośnie. Jest to szczególnie ważne w okresie wzrostu i kwitnienia. Nawożenie powinno się stosować od 2 do 3 razy w sezonie. Ostatnie nawożenie należy wykonać pod koniec sierpnia.
Z racji miejsca swego pochodzenia – klimat morski, wilgotny – Hortensje kochają wodę i szczególnie dotkliwie odczuwają jej deficyt. Już niewielki jej brak powoduje, że, zarówno jej kwiaty, jak i liście zaczynają gwałtownie usychać. Hodując Hortensję musisz zadbać, aby jej stanowisko cały czas było wilgotne. Podlewając krzew unikaj oblewania wodą jej kwiatów.
Sadzenie Hortensji wymaga specjalnej uwagi. Kopiąc dół, w którym chcesz ją posadzić pamiętaj, że musi on być dwa razy większy niż sama bryła korzeniowa. Stanowisko powinno być wysypane specjalną ziemią do uprawy Hortensji.
Największą zaletą posiadania Hortensji w ogrodzie jest to, że roślina ta choruje niezwykle rzadko, a popularne szkodniki jej unikają. Jednie mszyce i przędziorki mają do niej słabość.
Przygotowując ją na zimę warto związać gałęzie krzewu, a podstawę rośliny posypać torfem lub obłożyć korą. Cały krzew trzeba owinąć agrowłókniną. Z odsłonięciem Hortensji po zimie zaczekaj, aż temperatury w nocy osiągną poziom minimum 7-8 stopni. Zbyt wczesne odsłonięcie może skutkować przemarznięciem rośliny.
Ten piękny krzew odpłaci Ci za Twoją troskę wspaniałym, imponujących rozmiarów i kolorów kwiatostanem, więc warto poświęcić trochę czasu oraz pracy i zadbać o odpowiednie warunki do jego rozwoju.