Kwiat ten można często spotkać w kwiaciarniach ze względu na jego dekoracyjność. Długie pnącza tej rośliny, z mięsistymi, lśniącymi liśćmi, są zazwyczaj oplątywane wokół obręczy, tworząc piękny wieniec. Zdobią go przeważnie bukieciki ślicznych, maleńkich kwiatków o barwie białej lub różowej z czerwonymi środkami. Hoyę wyróżnia się spośród innych roślin doniczkowych, niezwykle intensywny zapach, właśnie tych malutkich kwiatków. Jest to jednak bardzo kapryśna roślina i jej kwitnienie nie jest regularne ani oczywiste. Najchętniej zakwita wtedy, gdy ma odpowiednie warunki i po prostu spokój.
Hoya pochodzi z Indochin, Indonezji i Australii, dlatego też w naszym klimacie, roślina ta musi być uprawiana w bardzo ciepłych, nasłonecznionych pomieszczeniach, typu oranżerie, ale również odpowiedni będzie parapet okna, przez które wpada dużo słońca. Hoya lubi jasne miejsca, ale należy unikać bezpośredniego wystawiania jej na promienie słoneczne. Musi być podlewana regularnie i nawożona co dwa tygodnie nawozem potasowym o połowie mocy.
Roślina ta kwitnie od późnej wiosny do jesieni. Zimą jej liście pozostają zielone. Dzięki długim pnączom z woskowatymi liśćmi, pięknie zdobi wszelkie drabinki lub paliki, ale może być także ozdobą pomieszczenia jako roślina zwisająca. Najbardziej popularne odmiany, to hoya różowa, walentynkowa oraz piękna. Hoya kerri, czyli walentynkowa, wyróżnia się niesamowitym wyglądem liści, podobnym do serca. Ta odmiana rzadko kwitnie i nie wymaga częstego podlewania. Jest w tej kwestii zbliżona do sukulentów. To niezwykle popularny kwiat w okresie święta zakochanych. Sprzedawana jest wtedy w postaci pojedynczego liścia, włożonego do ziemi w doniczce. Warto o niego szybko zadbać, zraszając go często, a na pewno pięknie się ukorzeni i rozrośnie w dorodną roślinę. Kolejna ciekawa odmiana, to Hoja różowa, czyli hoya carnosa, która jest kwiatem, posiadającym bardzo długie pędy. Dlatego często jest używana do zdobienia różnych elementów dekoracyjnych. Doskonale sprawdza się jako roślina pnąca. Jej kwiaty mają różowawe płatki i ciemny przykoronek. Kwitnie przeważnie raz w roku i kwiaty pojawiają się zazwyczaj w tym samym miejscu, warto zatem je zaznaczyć, na przykład kolorową tasiemką, by nieopatrzenie nie uciąć szypułek kwiatowych. Ta odmiana jest bardzo wytrzymała, dlatego można ją spokojnie hodować w domu. Hoya piękna, czyli hoya bella, niestety nie jest już tak odporna i źle znosi spadki temperatury. Lubi spokój i będzie wdzięczna za jej nieprzestawianie, kwitnąc nawet przez okres 2 miesięcy, pięknymi, białymi kwiatkami z różowymi lub fioletowymi przykoronkami. To chyba najczęściej spotykana w kwiaciarniach odmiana tej rośliny.
Kwiatki, jakie posiada hoya, wydzielają, bardzo intensywny, słodki zapach oraz kleisty syrop. Najsilniej pachną wieczorem i o świcie. Czasami zapach ten, choć bardzo kwiatowy, może być trudny do zniesienia w małych pomieszczeniach. Warto o tym pamiętać kupując ten rodzaj rośliny. To nie jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, decydując się na posiadanie tego rodzaju kwiatu doniczkowego. Wybierając hoyę, należy przyjrzeć się dobrze jej liściom. Powinny być zdrowe i lśniące. Żółknące świadczą o nadmiarze wody lub zbytnim nasłonecznieniu. Warto wyjąć hoyę z doniczki i obejrzeć również jej korzenie. Powinny być białe i powinno być ich dużo, ale hoya lubi małe doniczki, więc nie warto przesadzać jej od razu do większej. Jeśli chodzi o podłoże, to musi być lekkie i przepuszczalne. Odpowiednia będzie ziemia do kaktusów z perlitem.
Hoya nie lubi niczego w nadmiarze. Ani dotykania ani przestawiania ani nawadniania. Warto poczekać aż będzie miała już suche podłoże, by ją ponownie podlać. W tej kwestii jest również podobna do sukulentów. Lubi zraszanie, które przyspiesza jej kwitnienie. Warto to robić w okresie wiosenno-letnim. Jesienią i zimą należy hoyę zostawić w spokoju i mniej podlewać oraz nawozić. W sumie nawożenie jest jej potrzebne tylko w okresie kwitnienia. Jeśli przestaje kwitnąć regularnie, oznacza to, że albo ma za mało słońca albo jest zbyt często zakłócany jej spokój lub zostały przycięte niewłaściwe pędy z szypułkami. Jeśli rośnie jako zwisająca roślina, również nie zakwitnie, ponieważ potrafią robić to tylko pędy pnące.
Po przecięciu pędu, jaki posiada hoya, wycieka z niego sok mleczny. Jest to substancja trująca i warto mieć to na uwadze rozmnażając tę roślinę. Sok może spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego, jamy ustnej i oczu, dlatego należy przycinać pędy w rękawiczkach ogrodniczych.
Hoya to wspaniała roślina, która dostarcza nie tylko wyjątkowych wrażeń estetycznych, ale również działa intensywnie na zmysł węchu, wydzielając cudownie słodki zapach.