Jak troszczyć się o domowe kwiaty zimą?

 

To, że rośliny domowe są trzymane w pomieszczeniach, nie oznacza, że nie potrzebują dodatkowej opieki od Ciebie, aby przetrwać zimę w zdrowiu. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, jakie pomogą w utrzymaniu zdrowych roślin domowych w zimie, wraz z odpowiedziami na niektóre z najczęstszych pytań na temat opieki nad roślinami w pomieszczeniach podczas zimowych chłodów.
Czy rośliny wstawione do pomieszczeń z ogrodu umierają zimą?
Chociaż typowym zjawiskiem jest obumieranie roślin w okresie zimy, to jednak wstawienie ich do pomieszczeń ogrzewanych może temu zapobiec w sezonie zimowym. Zima jest szczególnie niebezpieczna dla roślin doniczkowych i wymagają one w tym okresie specjalnej opieki. Ich zapotrzebowanie na wodę i nawozy jest różne w tym sezonie i potrzebują również wystarczającej ilości światła słonecznego. Wykonując wskazówki opisane w tym artykule, możesz zachować swoje rośliny żywymi i kwitnącymi przez całą zimę, dzięki czemu możesz się cieszyć ich pięknem wiosną w ogrodzie.
Jak często podlewać rośliny domowe w zimie?
Łatwo przesadzić z ilością wody dostarczanej kwiatom w domu. Jeśli zauważysz pleśń na glebie, żółknące liście, to znaczy, że trzeba ograniczyć podlewanie. W sezonie zimowym, wszystkie rośliny domowe wymagają mniej wody ze względu na ich naturalną tendencję do zimowego uśpienia. Sukulenty i kaktusy mogą w ogóle nie potrzebować nawadniania zimą. Podawaj wodę tylko wtedy, gdy widzisz, że rośliny wyglądają tak, jakby ich faktycznie potrzebowały. Należy jednak pamiętać, że woda jest niezbędna do życia dla normalnych roślin, więc nie można zaniechać całkowicie ich podlewania. Suchość gleby można po prostu sprawdzać palcem. Woda do nawadniania powinna być w temperaturze pokojowej. Warto zwrócić uwagę na wilgotność w pomieszczeniach, w jakich znajdują się rośliny. Jeśli jest dostateczna dzięki nawilżaczom, nawadnianie można wykonywać rzadziej.
Czy należy nawozić rośliny domowe zimą?
Większość ogrodników uważa, że nie trzeba nawozić roślin domowych tak często w sezonie zimowym, ponieważ są one naturalnie uśpione ze względu na pogodę i ciemniejsze, krótsze dni. Jeśli rośliny wydają się jednak słabe, spróbuj zastosować rozcieńczony do połowy zwykłej dawki nawóz. Najlepiej jednak odpowiednio nawieźć rośliny jesienią.
Oczyszczaj kurz z roślin domowych, dzięki czemu mogą mieć dostęp do, jak największej ilości zimowego słońca.
Wszyscy wiemy, że rośliny potrzebują słońca, aby pozostać przy życiu, a zimą, ilość dostępnych promieni słonecznych jest zmniejszona, ponieważ dni są krótsze. Możesz pomóc swoim roślinom w pomieszczeniach, czyszcząc je i usuwając kurz z liści. Pył utrudnia procesy fotosyntezy. Przydadzą się też czyste szyby w oknach, by wpuścić do wnętrz więcej słońca.
Chroń rośliny przed przeciągami poprzez uszczelnianie i izolowanie okien.
Rośliny stojące na parapetach okiennych, które nie są właściwie uszczelnione, mogą być narażone na chłodne, zimowe powietrze w postaci przeciągów. Mogą z tego powodu gubić liście. Szczególnie rośliny tropikalne są wrażliwe na powiewy zimnego powietrza. Warto zadbać więc o szczelność okien i drzwi, lub ustawiać roślin z dala od przeciągów, ale w nasłonecznionym miejscu.
Zapewnić sztuczne światło w okresie krótkich dni zimowych.
Rośliny rozwijają się dzięki słońcu, a podczas zimowej pogody, po prostu nie mają dostatecznej ilości promieni słonecznych z racji krótkich dni. Warto zadbać w tym okresie o zainstalowanie jaśniejszych żarówek w źródłach światła w pomieszczeniach, w których znajdują się zimą rośliny doniczkowe.
Unikaj przesadzania roślin w zimie, aby zaoszczędzić roślinom dodatkowego stresu.
Daj roślinom przerwę w zimie i pozwól im odpocząć, aby oszczędzały energię. Ponieważ rośliny są uśpione w tym okresie, ich wzrost korzeni jest spowolniony, co oznacza, że trudniej będzie im dostosować się do nowych warunków glebowych.
Uzbrojony w wiedzę, którą zdobyłeś czytając ten artykuł, jesteś gotowy, aby podjąć dodatkowe kroki, potrzebne do utrzymania zdrowych i silnych roślin doniczkowych w pomieszczeniach tej zimy. Jak widać, potrzebnych jest zaledwie kilka drobnych działań, które pozwolą Ci cieszyć się pięknem Twoich roślin przez cały rok.

https://www.wyslijkwiaty.com/kwiaty-na-dzien-kobiet-c-205.html