Jakie kwiaty do biura?

Przeciętny pracownik, spędza w biurze 8 godzin. Stres, nerwy, goniące terminy, mogą negatywnie wpływać na Twoją kreatywność i motywacje. Żywe kwiaty w otoczeniu biurowym, nie tylko wprowadzają kojący wzrok element natury, ale także zwiększają efektywność działań pracowników.
Naukowcy dowiedli, że dobierając odpowiednie kwiaty do biura, w prosty sposób można podnieść kreatywność i motywację do działania pracowników. Osoby, które w swoim otoczeniu mają kontakt z żywymi kwiatami są aż o 50% bardziej wydajne w pracy i o ponad 40% bardziej zmotywowane do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Uważają również, że ich praca jest zdecydowanie przyjemniejsza niż taka sama, wykonywana we wnętrzach pozbawionych roślinności.
Oto kilka propozycji, które w łatwy sposób pozwolą Ci urozmaicić Twoje otoczenie w pracy.
Palma chamedora jest idealną rośliną biurową. Już niewielkich rozmiarów egzemplarz wprowadza intensywny element zieleni w pomieszczeniu. Jest łatwa w hodowli i niezbyt wymagająca w kwestii dostępu do światła. Jeśli jesteś botanicznym tradycjonalistą, z pewnością wybierzesz klasyczny wariant z paprotką w roli głównej. Roślina ta jest odpowiednia do biura – nie wymaga dostępu do bezpośredniego światła słonecznego, co w sztucznie oświetlanych pomieszczeniach zdecydowanie nie było by możliwe. Paprocie najlepiej czują się w temperaturze w przedziale 18-23 stopnie, a więc takiej jaka najczęściej panuje we wnętrzu biurowców. Jedynym wymaganiem jest regularne podlewanie tej rośliny i nawożenie jej co ok. 2 miesiące.
Kolejną propozycją biurowej roślinności jest Dracena. Roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie. Potrzebuje jedynie lekko zacienionego miejsca i stale wilgotnego podłoża.
Ciekawą i dość nietypowym pomysłem na roślinę biurową jest Juka. To roślinna pustynna, więc będzie idealnym wyborem dla wszystkich osób zapominających o podlewaniu. Będzie wdzięczna, jeśli postawisz ją na słonecznym, biurowym parapecie lub lekko zacienionym biurku.
Dla biurowych estetów dobrym wyborem będzie Figowiec sprężysty. Jego duże i drzewiaste gałęzie będą ozdobą każdego biura. Figowiec potrzebuje niewiele wody i światła. Zdecydowanie preferuje zacienione miejsca.
Totalnym kwiatowym laikom warto polecić Zielistkę. To roślina, przy której nic, ale to absolutnie nic nie może pójść źle. Jeśli Twoje biurko jest w ciemnym pomieszczeniu, gdzie każdy ze współpracowników ustawia klimatyzację według swoich potrzeb, a podlewanie kwiatów, to nieznane słowo, to ten kwiatek jest właśnie dla Ciebie. Zielistka poradzi sobie, nawet w takich sytuacjach. W okresie letnim dobrze jest ją podlewać raz w tygodniu, ale nawet długi weekend bez wody nie jest jej straszny. W zimie podlewaj ją raz na 3 tygodnie.
Kolejną propozycją kwiatów biurowych jest Szeflera. To wybór dla pracowników, którzy swój czas spędzają w biurach z ograniczonym dostępem do światła słonecznego. Lubi być dużo i często podlewana, ale nie toleruje stania w wodzie. Ciekawą cechą Szeflery jest to, że ujemnie jonizuje i nawilża powietrze, co zdecydowanie pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i przede wszystkim zdrowie.
Epipremnum to wybór dla dobrze nasłonecznionych półek i parapetów w biurze, ponieważ ta szybko rosnąca roślina ma postać intensywnie zielonych pnączy. Lubi stale wilgotne podłoże, choć przetrwa także niezbyt długie przesuszenie.
Łatwa w uprawie i wiecznie zielona Aspidistra, to roślina z rodziny szparagowatych, która stała się ostatnio bardzo popularna. Jest odporna na niekorzystne warunki, dzięki czemu zyskała przydomek żelaznego liścia.
Ostatnią propozycją jest klasyczny Fikus. Lubi bezpośrednie nasłonecznienie, a gdy cierpi na niedobór słońca zaczyna gubić liście. Podlewaj go jedynie, gdy jego ziemia jest sucha. Fikus potrzebuje odpowiedniego nawożenia. W sezonie letnim co tydzień, w zimie wystarczy nawożenie raz w miesiącu. Nie jest rośliną polecaną dla alergików. Jego sok zawiera lateks i może uczulać.
Bez względu na to, którą roślinę wybierzesz pamiętaj, że kolor zielony w otoczeniu uspakaja i wpływa pozytywnie na Twoje samopoczucie, ożywiając miejsce w biurze, w którym spędzasz większość swoje dnia.