Krąpiel Chantiera – kwiat nietoperz

Jeśli chcesz ozdobić wnętrze swojego domu lub biura niebanalną, egzotyczną rośliną, poznaj Krąpiel Chantriera – kwiat nietoperz o tajemniczej, oryginalnej urodzie. Odpowiednio pielęgnowany przetrwa wiele lat i co roku będzie zakwitać niesamowitym kwiatem o nieco mrocznym wyglądzie, przywodzącym na myśl nietoperza.

Krąpiel Chantriera to wieloletnia, ziemnopączkowa roślina zielna, należąca do rodziny krąpielowatych. Gatunek ten występuje w południowo-wschodniej Azji, porastając wilgotne lasy. W naszych warunkach Krapiel Chantriera może być uprawiana jedynie w szklarniach lub jako roślina pokojowa. Nie jest trudna w pielęgnacji, ale ma pewne wymagania, które trzeba zaspokoić.

Inne, spotykane nazwy Krąpieli Chantriera, to “Diabelski Kwiat”, “Koci Kwiat” albo “Kwiat Nietoperz”. Biorąc pod uwagę jego wygląd, ta ostatnia nazwa wydaje się być wyjątkowo trafna. Roślina ma bujne, okazałe, zielone liście, ale jej największą ozdobą jest niezwykle oryginalny kwiatostan, który może wyrosnąć nawet do 50 cm wielkości. Jego brązowo-fioletowe płatki przypominają swoim wyglądem rozpostarte skrzydła nietoperza. Uzupełniają je niewielkie podkwiatki oraz długie liście podkwiatostanowe, przypominające cieniutkie, elastyczne tasiemki. Roślina kwitnie od 4 do 6 tygodni, a kwiaty wydzielają delikatny, przyjemny zapach.

Krąpiel Chantriera – kwiat nietoperz – pielęgnacja

Jednym z niezbędnych warunków do prawidłowego wzrostu tej rośliny jest wilgoć. Dobrze jej robi duże stężenie pary wodnej w powietrzu, dlatego też doskonale sprawdzi się w łazience, o ile tylko jest tam okno. W pokoju, gdzie nie ma dużej wilgotności, doniczkę z kwiatem można umieścić na wypełnionym drobnymi kamykami naczyniu, które pokrywa płaszcz wodny. Trzeba tylko pamiętać aby nie stykał się on z dnem doniczki, ponieważ mogłoby to przyczynić się do gnicia systemu korzeniowego Krąpieli Chantriera. W celu zapewnienia roślinie odpowiedniej wilgotności, kwiat można też regularnie spryskiwać letnią, przegotowaną wodą. Należy zadbać również o to, aby gleba w doniczce cały czas była lekko wilgotna, ale nie mokra.

Krapiel Chantriera wymaga stanowiska doświetlonego, ale powinno to być światło rozproszone. Bezpośrednia ekspozycja na działanie promieni słonecznych może zaszkodzić roślinie, podobnie jak przeciągi. Po zakupie Krąpiel Chantriera powinno się przesadzić do większej doniczki. Warto to później robić co 3-4 lata, ponieważ kłącza wymagają przestrzeni. Kwiat ten doskonale czuje się przy wysokich temperaturach, dochodzących nawet do 28 °C. Na okres zimowy należy zmniejszyć temperaturę, a także rzadziej spryskiwać i podlewać roślinę (ale nie dopuścić do jej przesuszenia). Ma to na celu uśpienie wzrostu. Po okresie odpoczynku, w kolejnym sezonie Krapiel Chantriera zakwitnie ponownie w swój niesamowity sposób.

Ten wyjątkowy kwiat pasuje doskonale do nowoczesnych wnętrz mieszkań loftowych lub biur. Ze względu na swoje wymagania, potrzebuje jednak stałego nadzoru. Jego niepospolity wygląd budzi ogromne zainteresowanie. Będzie się świetnie komponował w pomieszczeniach, wystylizowanych w monochromatycznych barwach. Swoją oryginalnością zmieni jakość każdej przestrzeni. Będzie również zaskakującym, ale niezwykle pięknym prezentem, dla każdej, obdarowanej nim osoby.

Krąpiel Chantriera – kwiat nietoperz, to jedna z najciekawszych roślin doniczkowych, jakie z powodzeniem można hodować w warunkach domowych. Wystarczy odrobina wiedzy i troski, aby ten oryginalny kwiat zachwycał przez długi czas.