Malwa – roślina o wielu zastosowaniach

Malwa, niegdyś bardzo pospolita i rosnąca przy każdym opłotku czy domostwie, dzisiaj coraz rzadziej jest spotykana w naszym kraju. To roślina, które kryje wspaniałe możliwości i może być użytkowana na wiele sposobów.
Malwa jest częścią dużej rodziny roślin Malveae, która obejmuje między innymi bawełnę czy hibiskus. Rośnie na obszarze głównie wschodniej Europy i Azji, na suchych i często skalistych miejscach. Jest to roślina jadalna, która również wykorzystywana jest jako wsparcie medyczne. Najbardziej popularne w naszym kraju malwy są wysokie, jednołodygowe, posiadają duże okrągłe i kolorowe kwiaty o wielu płatkach. Łodygi malwy są elastyczne i wychodzą z centralnego punktu w tej roślinie, często kładąc się na ziemi. Te piękne rośliny można wykorzystać do zasłonięcia mało atrakcyjnych części ogrodu, tworząc z nich kwiecisty i barwny parawan. Sadząc ich różne odmiany kolorystyczne można otrzymać wyjątkowy efekt. Ten szczególnej urody, jadalny kwiat jest używany również jako lek ziołowy na różne problemy. Działa przeciwzapalnie, moczopędnie jako demulcent i emolient, a także jako środek przeczyszczający i wykrztuśny.
Cechy wyróżniające: Ogólnie malwy, to kwiaty wieloletnie, które swobodnie rozrastają się u podstawy. Posiadają głęboki i mięsisty korzeń. Wsadzone do ziemi nasiona szybko kiełkują a odłamane łodygi szybko rozrastają się, więc łatwo można tą rośliną ozdobić swój dom czy ogród. Malwa posiada łodygi, które osiągają od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów długości.
Kwiaty: Kwiaty są pojedyncze lub rosnące w całych listwach, od czerwca do późnej jesieni. Mają po 5 płatków i są białe, żółte, różowawe lub liliowe. Często można spotkać kwiaty w różnych odcieniach barw jednocześnie. Są wyjątkowo atrakcyjne i pięknie dekorują ogród. Ich średnica wynosi od 1 do kilku centymetrów.
Liście: Liście malw często posiadają króciutkie włoski, na swojej dolnej i górnej powierzchni o szerokości 2-6 cm.
Wysokość: Roślina ta może osiągnąć wysokość od 10 do 60 cm długości. Zdarzają się jednak wyższe okazy, których wielkość może niekiedy przekraczać 180 cm i dochodzić nawet do 7 metrów.
Siedlisko: Malwa lubi rosnąć na trawnikach, w ogrodach, przy domach, wzdłuż dróg i gruntów uprawnych. Rośnie w Europie, Azji i Afryce Północnej, a także w Ameryce i w Australii.
Malwa nie jest wymagającym kwiatem i jej uprawa nie jest trudna. Może rosnąć prawie na każdej glebie, oprócz piasku i gliny, warto jednak ziemię pod jej uprawę nawieźć, by miała odpowiednio wysokie pH. Lubi słoneczne i osłonięte od wiatru stanowiska. Jest rośliną wrażliwą na nadmiar wody. Jej długie pędy, obciążone kwiatami wymagają podpierania.
Części jadalne: Wszystkie części tej rośliny są jadalne. Liście mogą być dodawane do sałatki, owoce mogą być substytutem kaparów. Również kwiaty mogą być smacznym elementem i jednocześnie ozdobą wielu dań. Po ugotowaniu, liście tworzą śluz, bardzo podobny do okry, który może być stosowany jako zagęszczacz do zup czy gulaszu. Smak liści jest łagodny. Suszone liście mogą być używane do herbaty. Korzenie malw uwalniają gęsty śluz podczas gotowania w wodzie. Może on, z powodzeniem zastępować białka jaj i służyć do tworzenia bazy do smacznej bezy. Liście Malwy są bogate w witaminy A i C, a także wapń, magnez, potas, żelazo i selen. W aptekach dostępnych jest wiele wyrobów medycznych wykonanych z malw.