Poinsecja – co z nią zrobić, gdy już skończą się święta?

Boże Narodzenie, to magiczny czas, gdy wiele pomieszczeń zdobi popularna roślina doniczkowa – Gwiazda Betlejemska, jednakże po zakończeniu świętowania powstaje pytanie – poinsecja – co z nią zrobić, gdy już skończą się święta?

Gwiazda Betlejemska to bardzo pięknie prezentująca się roślina doniczkowa, bez której trudno jest wyobrazić sobie świętowanie narodzin Jezusa. Inna nazwa tej rośliny, która również funkcjonuje w słowniku terminów botanicznych to Poinsecja czy też Wilczomlecz nadobny. Nazwy te są mniej popularne i utarło się określanie tej rośliny mianem Gwiazdy Betlejemskiej, z racji na kształt płatków jej czerwonych kwiatów. Roślina ta, cieszy się wielką popularnością nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie, zaś grono jej wielbicieli nieustannie się powiększa. Przed wiekami, przebywający na terenie Meksyku i Gwatemali, kolonialiści odkryli piękne krzewy, na których kwitły kwiaty Wilczarza nadobnego. Urok tej rośliny tak zafascynował jej odkrywców, że postanowili oni przetransportować szczepy tego krzewu, drogą morską do Ameryki Północnej. W ten oto sposób Poinsecja znalazła się w Stanach Zjednoczonych. Niestety, z uwagi na nieodpowiednie warunki klimatyczne, panujące na tym obszarze, kwiat ten szybko ulegał więdnięciu lub przemarzaniu. Dopiero w połowie XX wieku botanicy z ogrodu w USA zajęli się wyhodowaniem odmian Gwiazdy Betlejemskiej, która dobrze znosiła klimat, jaki panował na tej części półkuli ziemskiej. Przystosowanie rośliny zajęło botanikom około jednego roku. W ten sposób powstała odmiana doniczkowa poinsecji. Kwiat te był jednak i do dnia dzisiejszego jest uprawiany, jako roślina ogrodowa, głownie w krajach międzyzwrotnikowych. Panujący tam klimat jest idealny do zaspokojenia potrzeb Poinsecji. Państwem, w którym Gwiazda Betlejemska występuje w formie okazałych i rozłożystych krzewów jest, na przykład Cypr. Botanikom udało się stworzyć odmiany tych roślin, które do dnia dzisiejszego goszczą w wielu domach, w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Zdaniem wielu florystów i właścicieli firm ogrodniczych, Poinsecja jest jedną z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych roślin doniczkowych na całym świecie.

Poinsecja – co z nią zrobić, gdy już skończą się święta – zadbaj o swoją Gwiazdę Betlejemską

Warto pamiętać, iż okres kwitnienia Wilczomlecza nadobnego przypada głównie na miesiące zimowe. Skutkuje to wieloma błędami, związanymi z pielęgnacją tej rośliny, szczególnie w przypadku niedoświadczonych hodowców lub osób, które nie miały do tej pory styczności z tym gatunkiem kwiatu. Poinsecja do optymalnego i niczym niezakłóconego rozwoju, potrzebuje temperatury powietrza nie większej niż 18 do 21 stopni. Roślina ta jest wyjątkowo czuła na przymrozki i niskie temperatury. Bardzo źle znosi przebywanie w pomieszczeniach, gdzie wysokość temperatury sięga 10 – 12 stopni Celsjusza. Przemarznięcie rośliny uwidacznia się poprzez utratę liści. Warto wspomnieć, iż niebagatelny wpływ na żywotność rośliny, ma sam sposób zakupu Gwiazdy betlejemskiej. Nabywając ją na straganie lub w ulicznym kiosku, z pewnością otrzymamy roślinę, której liście zostały uszkodzone, wskutek działania minusowych temperatur. Kupując Poinsecję w ocieplonej kwiaciarni, należy szczególnie uważać, aby nie dopuść do jej przemarznięcia w trakcie jej transportu do domu. Roślina najlepiej wzrasta w słabo nasłonecznionym pomieszczeniu, które posiada umiarkowaną wilgotność. W przypadku bardzo nagrzanych mieszkań, roślina może zacząć zżółknąć z powodu zbyt wysokiej temperatury i suchości powietrza. Pielęgnacja powinna polegać także na umiarkowanym podlewaniu Poinsecji, nie należy jednak dopuszczać do tego, by ziemia w doniczce była przesuszona. Należy także uważać, aby nie zakwasić gleby. Roślinę warto odżywiać zimą nisko azotowym nawozem. Gdy Poinsecja przekwitnie, wtedy należy skrócić pędy kwiatostanowe do kilkunastu centymetrów i czekać aż odrosną na wiosnę młode pędy, z zielonymi liśćmi. Podlewamy wówczas Gwiazdę regularnie i wzmacniamy ją nawozami dla roślin doniczkowych. Latem warto wystawić roślinę na balkon lub do ogrodu, podlewając i nawożąc tak samo, jak wcześniej. Potrzebuje lekko zacienionego miejsca. Na zimę zabieramy Poinsecję do ciepłego i nie nasłonecznionego bardzo pomieszczenia. Dzięki mniejszej ilości światła zakwitnie znowu pięknym, czerwonym kwiatostanem.

Posiadanie Gwiazdy betlejemskiej, to powód do dumy, szczególnie z racji wyjątkowego piękna tej zimowej rośliny doniczkowej. Warto jednak zastosować się do jej wymogów pielęgnacyjnych, bowiem Wilczomlecz nadobny jest bardzo delikatnym i wymagającym kwiatem.