Rośliny idealne do łazienki

Kwiaty doniczkowe wspaniale ożywiają wszystkie wnętrza, nadając im przytulności i charakteru, a rośliny idealne do łazienki stanowią ich całkiem liczną grupę. Umieszczenie w łazience doniczek i kwietników z zielenią, to doskonały pomysł na przełamanie chłodnej sterylności tego pomieszczenia oraz stworzenie relaksującego klimatu sprzyjającego wyciszeniu i odpoczynkowi.

Ciepły i wilgotny klimat, który utrzymuje się w łazience, jest doskonały dla wielu gatunków roślin. Właściwie, tak naprawdę, nie sprzyja on jedynie kaktusom oraz innym sukulentom, które zdecydowanie nie nadają się do łazienki. Oprócz nich, można tam hodować wszystkie, inne gatunki roślin doniczkowych, pod warunkiem, że łazienka jest odpowiednio doświetlona. Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, można zastosować jedno z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest hodowla rotacyjna, polegająca na zakupieniu dwóch takich samych roślin i umieszczeniu jednej z nich (na około 7-10 dni w zależności od potrzeb) w łazience, podczas, gdy druga stoi na słonecznym parapecie lub w ogrodzie. Co 7-10 dni należy je zamieniać miejscami. Do tego typu hodowli nadają się sansewieria, skrzydłokwiat, zamiokulkas czy zielistek. Drugim, możliwym rozwiązaniem dla ciemnej łazienki, jest zamontowanie odpowiedniego oświetlenia. W wielu sklepach można już kupić żarówki, przeznaczone specjalnie do doświetlania roślin. Sprawdzą się także zwykłe żarówki ledowe, które są energooszczędne i nie generują wysokich rachunków, nawet przy wielogodzinnym świeceniu.

Rośliny idealne do łazienki – które sprawdzą się najlepiej?

W odpowiednio doświetlonej łazience doskonale sprawdzają się gatunki, które lubią wyższe temperatury oraz dużą wilgotność. Piękną ozdobą mogą być storczyki, np. popularny Phalenopsis, który lubi rozproszone światło i dużą wilgotność. Trzeba jednak uważać, aby nie miały za mokro. Te wyjątkowe kwiaty rosną naturalnie w specyficznych warunkach, są epifitami i pobyt w ciepłej, wilgotnej łazience na pewno będzie im odpowiadał. W wilgotnym środowisku łazienki dobrze będą czuły się również paprocie. Nie wymagają one dużo światła, nie lubią jednak być przestawiane, więc nie nadają się do hodowli rotacyjnych. Piękną ozdobą łazienki mogą być także różne gatunki bluszczy, które doskonale się tam sprawdzają. W jasnych łazienkach świetnie będzie również rósł, lubiący wysokie temperatury kroton, a także papirus lub dracena.

Rośliny w łazience pielęgnuje się podobnie, jak te, znajdujące się w innych pomieszczeniach, w zależności od ich indywidualnych potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na większą wilgotność powietrza w łazience, nie wymagają one już spryskiwania, konieczne jest jedna kontrolowanie wilgotności ich gleby, aby kwiaty nie miały zbyt mokro. Ważny jest także wybór odpowiedniego miejsca w łazience, w którym stanie kwiatek. Doniczki z kwiatami powinny stać z dala od środków chemicznych, trzeba również uważać na rozpryskujące się krople wody z mydłem czy innymi środkami myjącymi oraz kosmetyki w sprayu, które mogą zaszkodzić roślinom. Idealne są półki stojące lub wiszące oraz parapety, jeśli łazienka szczęśliwie posiada okno. Warto nie zapominać również o estetyce doniczek, w których znajdują się łazienkowe kwiaty. Powinny współgrać kolorystycznie z wystrojem wnętrza łazienki.

Hodowla żywych roślin w łazience nie jest trudna, kiedy ma się podstawową wiedzę na ten temat, a kwiaty mogą być piękną ozdobą, dopełniającą wystrój tego pomieszczenia, dlatego, jeśli jego metraż na to pozwala i warunki oświetleniowe, warto zadbać o udekorowanie tego wnętrza odrobiną doniczkowej zieleni.