Dzisiejszy świat we wszystkich aspektach mocno podlega wahaniom mody. To stwierdzenie dotyczy również roślin doniczkowych. Wszechobecna w latach 60.i 70. paprotka obecnie wraca do łask. Podobnie rzecz się ma z sansewierią. Niegdyś bardzo popularne ciemnozielone liście w kształcie szabli masowo ozdabiały wnętrza, następnie zniknęły, by po latach święcić triumfalny powrót. Sansewieria, inaczej zwana, ze względu na kształt swoich liści, wężownicą, to bardzo oryginalna, tropikalna, zimozielona roślina z rodziny agawowatych. Niekiedy bywa też nazywana językiem teściowej z powodu ostrych końcówek liści. Jej łacińska nazwa upamiętnia Raimondo di Sangro, włoskiego księcia San Severo, który w XVIII wieku przywiózł ją z Afryki do Neapolu.
Chociaż rodzaj sansewieria obejmuje ponad 70 gatunków, do domowej uprawy wykorzystuje się przede wszystkim kilka z nich: sansewierię gwinejską, sansewierię cylindryczną i odmianę Sansevieria kirkii. Odmiany sansewierii różnią się wyglądem liści, czyli ich barwą, kształtem i wzorami. Wielką zaletą tej rośliny jest fakt, że doskonale oczyszcza powietrze z toksyn i zanieczyszczeń, dotleniając pomieszczenia. Sansewieria jest niezwykle łatwa w uprawie, dlatego nazywana bywa często żelazną rośliną i świetnie nadaje się dla początkujących, zapominalskich lub zapracowanych, którym brakuje czasu na systematyczną pielęgnację.
Najpopularniejsza i najczęściej uprawiana w Polsce jest sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata). Jej liście osiągają około metra długości, są ciemnozielone, sztywne, a ich brzegi zdobią jasne prążki. To właśnie liście są największą ozdobą tej rośliny, ponieważ kwitnie ona rzadko i mało efektownie. Może zakwitnąć o różnej porze roku, ale zazwyczaj zdarza się to latem. Kwiaty są drobne, gwiazdkowe.
Inną chętnie uprawianą odmianą jest sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica). Ma liście okrągłe w przekroju, z poprzecznymi pasami w kolorach szarym i zielonym. Osiągające wysokość do dwóch metrów liście, można zaplatać w warkocz. Mniej popularna Sansevieria kirkii ma znacznie drobniejsze, cieńsze zielone liście, zróżnicowane również pod względem kształtu. Wśród wielu odmian sansewierii spotkamy okazy mające wysokość półtora metra, jak również karłowate o wysokości do trzydziestu centymetrów.
A jakie są podstawowe wymagania sansewierii i jak o nią dbać? Roślinę należy umieszczać w stanowiskach ciepłych, oświetlonych rozproszonym światłem. Gdy jest bardzo rozrośnięta warto zmienić doniczkę, chociaż w przyciasnej lepiej zakwita. Może się jednak zdarzyć, że roślina będzie rozrastać się tak szybko, że korzenie rozsadzą zbyt wąskie naczynie. Liście sansewierii należy czyścić wilgotną szmatką. Czego nie lubi sansewieria? Zdecydowanie nadmiaru wody i zimna. Dlatego należy ją podlewać umiarkowanie. Latem raz na dwa tygodnie, zimą – raz na trzy. Magazynując wodę w skórzastych liściach, rośliny te dobrze znoszą suszę. Ponieważ przez cały rok lubią temperaturę pokojową (20-24 stopnie), lepiej nie wystawiać ich latem na zewnątrz, gdyż niespodziewane ochłodzenie może im zaszkodzić. Roślina ta znalazła teraz swoje miejsca w biurach i gabinetach medycznych lub kosmetologicznych. Jest naturalną ozdobą, a nie wymaga dużo światła, dlatego tak chętnie jest wykorzystywana w tych miejscach, powodując, że wiele osób sądzi, iż jest to sztuczny kwiat.
Najczęstsze problemy, z którymi można się zetknąć podczas uprawy sansewierii to blednięcie i zanikanie pasków na liściach, spowodowane niedostateczną ilością światła oraz brunatne plamy wywołane zbyt obfitym podlewaniem. O wiele rzadziej zdarza się brązowienie liści związane z niedoborem wody i zbyt wysoką temperaturą powietrza. Plamy na liściach powoduje też stosowanie nabłyszczaczy.
Sansewieria znowu stała się bardzo popularnym kwiatem, tak jak wiele roślin z lat 60. i 70. To niezwykle oryginalna roślina o bardzo cennych właściwościach, które sprawdzą się nie tylko w biurze czy w gabinecie medycznym, ale również w nowocześnie urządzonym domu. Sansewierie można więc z powodzeniem wykorzystywać jako rośliny ozdobne, sadząc je w niezbyt głębokich donicach, tworząc z nich wielogatunkowe kompozycje. Szczególnie dobrze wyglądają zgrupowane z innymi roślinami o podobnym kształcie liści w nowoczesnym, minimalistycznym otoczeniu. Warto uprawiać sansewierie w mieszkaniu nie tylko z powodów estetycznych, ale pamiętając o ich niezwykłej zdolności do oczyszczania powietrza, która sprawia, że są swego rodzaju żywym filtrem, pochłaniającym i rozkładającym wiele toksycznych związków.