Wrzosy są klasyfikowane jako nisko rosnące krzewy zielone zimą. Niektóre są miniaturowymi formami, rosnącymi zaledwie na kilka centymetrów, podczas gdy inne (na przykład te występujące w Wielkiej Brytanii) mogą osiągnąć nawet 3-4 metry wysokości. Ten artykuł może pomóc Ci wybrać odpowiedni typ wrzosów do Twojego ogrodu.
Dobór gatunku wrzosów będzie warunkował rodzaj gleby na terenie Twojego ogrodu. O tym, jaki typ wrzosów możesz z powodzeniem uprawiać, decyduje ogólna i prosta zasada, która dzieli te kwiaty na odmiany kwitnące zimą lub wiosną. Te ostatnie będą rosły na glebach kwaśnych lub lekko zasadowych (kredowych), podczas gdy odmiany kwitnące latem, będą wymagały kwaśnej gleby bez wapna.
Wrzosy kwitnące zimą i wiosną, to rodziny oznaczone jako Erica carnea , Erica x darleyensis i Erica erigena . Te typy dobrze sobie radzą z większością rodzajów gleby.
Rodzina Calluna vulgaris, kwitnąca latem i późną jesienią, wymaga kwaśnej gleby o lżejszej strukturze, dzięki czemu rośliny te mogą łatwiej dostać się do jej wartości odżywczych.
Inne wrzosy, kwitnące latem wymagają również takich samych warunków i są to gatunki: Erica cinerea , Erica tetralix , Erica x williamsii , Erica ciliaris , Erica x watsonii , Erica x stuartii , Erica mackaiana i Daboecia .
Erica vagans, wrzos kwitnący także latem, wyróżnia się tym, że toleruje cięższe gleby i jest ogólnie opisywany jako umiarkowanie odporny na wapno.
Wrzosy w postaci małych i dużych krzewów są widoczne zwykle wczesną wiosną i pod koniec jesieni, gdy posiadają białe lub w różnych odcieniach fioletu kwiaty, usadowione na zielonych lub złotawych łodygach z delikatnymi, zielonymi odnóżkami.
Wrzosy nie są roślinami wymagającymi i aby utrzymać ich, jak najdłuższe kwitnienie, nie jest wymagana ich specjalna pielęgnacja, jednak jest ona niezbędna, aby uzyskać jak najlepsze wyniki w postaci pięknych, barwnych, wrzosowych kobierców.
Mniejsze wrzosy, zakupione w markecie ogrodniczym, są zwykle sadzone na głębokości kilku centymetrów w głąb gleby, ponieważ mają krótkie korzenie. Jeśli sadzi się je wiosną lub latem, jest to warstwa gleby, która bardzo szybko wysycha w czasie upałów, dlatego konieczne jest dodatkowe ich podlewanie lub nawadnianie, szczególnie latem, zaraz po posadzeniu. Gleba może być modyfikowana przez dodanie odpowiedniego materiału, na przykład kory lub torfu, aby umożliwić łatwe przenikanie wartości mineralnych z gleby do drobnych korzeni wrzosu. Mają one delikatną strukturę i z tego powodu nie mogą przebić się przez ciężką, gliniastą glebę. Cięższe, gęstsze gleby mogą wymagać dodania torfu, aby uczynić je bardziej lekkimi, o otwartej strukturze, podczas gdy gleby piaszczyste można wzbogacić gliniastym materiałem, aby pomóc w zatrzymaniu w glebie wilgoci i składników odżywczych. Przydatnymi składnikami będą kora, kompost, gruboziarnisty piasek lub grys. Torf jednak pozostaje najlepszym materiałem do poprawy gleby i stworzenia doskonałego środowiska do rozwoju wrzosów.
Podłoże dla wrzosów musi być zatem lekkie, wilgotne i odpowiednio nawiezione.
Jeśli masz wątpliwości co do kwasowości gleby, możesz kupić prosty zestaw do badania pH, za niewielkie pieniądze, w większości centrów ogrodniczych.
Przekwitłe wrzosy nie wyglądają atrakcyjnie, dlatego warto je przycinać do miejsca, w którym widoczne są żywe, zielone gałązki. Dzięki temu będą wyglądać atrakcyjnie i schludnie. Zapobiega to również osypywaniu się gałązek z uschniętych już, kwiatowych koszyczków.
Często uważa się, że wrzosy jako rośliny kwitnące dziko w naturze, nie wymają żadnego nawożenia. Jednak, by w swoim ogrodzie mieć pięknie kwitnące i okazałe wrzosy, nie zaszkodzi je nawieźć raz czy dwa razy w pierwszej połowie roku, po ich posadzeniu. Ściółka kory lub nawet słoma pomogą zatrzymać wilgoć i zmniejszyć wzrost chwastów.
Wrzos będzie dobrze rosnąć w pełnym słońcu lub w jasnym cieniu. W całkowitym cieniu liście utracą szybko swój zielony i złoty kolor, a kwitnienie zostanie zmniejszone. Idealne miejsce powinno być odpowiednio wilgotne, ale wolne od drenażu, tak by ziemia szybko nie wysychała. Unikaj jednak sadzenia pod drzewami lub w mokrych, podmokłych obszarach.
Wrzosy stały się w dzisiejszych czasach bardzo popularnymi roślinami w ogrodach, na balkonach i tarasach. Zawdzięczają to, nie tylko swojemu pięknu barw, ale również trwałości i łatwości w pielęgnacji