Żonkil i Narcyz – czy umiesz je odróżnić

Wśród nazw wiosennych kwiatów często przewijają się żonkil i narcyz – czy umiesz je odróżnić? Wiele osób ma z tym problem i nie są pewne czy to dwa różne kwiaty czy raczej dwie nazwy, które mogą być stosowane wymiennie. Przeczytaj i dowiedz się czym charakteryzują się narcyzy i po czym poznać żonkila.

Narcyzy to kwiaty z rodziny amarylkowatych, rosnące dziko w krajach śródziemnomorskich, Europie Środkowej, Północnej oraz w Azji. Ze względu na swoją urodę oraz łatwość uprawy, są też hodowane, jako rośliny ozdobne. Według mitologii greckiej, nazwa narcyz pochodzi od młodzieńca o tym imieniu, który był zakochany we własnym odbiciu i umarł z niezaspokojonej tęsknoty. Na jego grobie wyrósł kwiat, który został nazwany Narcyzem. W rzeczywistości nazwa ta wywodzi się od greckiego słowa „narekin”, oznaczającego oszołomienie. Związana jest z oszałamiającym zapachem tych kwiatów, a w szczególności gatunku Narcissus poeticus, rosnącego właśnie w Grecji. Kwiaty narcyza mają po sześć płatków w kolorze białym lub żółtym oraz tzw. przykoronek, przypominający rurkę, który może być biały, żółty, pomarańczowy, różowy lub czerwony. Istnieje wiele gatunków narcyzów, które różnią się od siebie kolorami, wielkością, ilością kwiatów na łodydze, kształtem przykoronka lub płatków, a także czasem kwitnienia. Jednym z gatunków narcyza jest Narcissus jonquilla, czyli żółty narcyz, nazywany popularnie żonkilem. Krótko mówiąc, każdy żonkil jest narcyzem, ale nie każdego narcyza można nazwać żonkilem.

Żonkil i Narcyz – czy umiesz je odróżnić? Sprawdź czym wyróżniają się żonkile!

Żonkila najłatwiej odróżnić od innych narcyzów po jego intensywnym, żółtym kolorze. Nazwa żonkil pochodzi od francuskiego Narcissus jonquilla, co oznacza właśnie żółty narcyz. Nazywane są one też inaczej narcyzami trąbkowymi, ze względu na wyrazisty przykoronek w postaci trąbki. Płatki i przykoronek żonkila mają podobną długość, a jego łodyga jest nieco dłuższa niż u innych narcyzów. Z jednej cebulki wyrasta jeden kwiat. Subtelną i nie rzucającą się w oczy różnicą jest też kształt płatków, które u żonkila mają bardziej szpiczaste zakończenia. Podobnie jak większość narcyzów, żonkile charakteryzują się nieco odurzającym, wyrazistym zapachem. To jedne z pierwszych wiosennych kwiatów, które, dzięki swojej słonecznej barwie, są chętnie sadzone w ogródkach. W dużych ilościach zdobią wiosenne rabatki i trawniki. W kwiaciarniach można kupić żonkile w doniczkach lub cięte, już na początku marca. Doskonale nadają się do wiosennych bukietów i długo zachowują świeżość w wazonie. Są również jednym z popularnych elementów wielkanocnych dekoracji.

Większość osób dobiera kwiaty do swojego ogródka czy też do bukietów, w oparciu o walory wizualne, nie wgłębiając się bardzo w poprawność ich nazw. Warto jednak wiedzieć, że narcyz to szersze pojęcie, a żonkil jest jednym z jego gatunków. O ile nazwanie żonkila narcyzem jest poprawne, nazwa żonkil zarezerwowana jest tylko dla żółtych narcyzów.